Czym jest i jak działa IKZE?

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego to, obok IKE, podstawa III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Celem IKZE jest bezpieczne pomnażanie oszczędności emerytalnych z wykorzystaniem optymalnych metod inwestowania i z korzystną ulgą podatkową, będącą cechą charakterystyczną IKZE (obniżeniu podlega kwota podatku należnego za dany rok). Środki gromadzone na koncie podlegają dodatkowo dziedziczeniu.

W przypadku IKZE tak naprawdę łączy się kilka metod oszczędzania i inwestowania z wykorzystaniem wielu instrumentów finansowych. Może to być:
– rachunek oszczędnościowy
– ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym UFK
– dobrowolne fundusze emerytalne DFE
– rachunek maklerski
– fundusze inwestycyjne otwarte.

Oparte o konto oszczędnościowe IKZE dostępne są wyłącznie w ofercie banków i to nielicznych. Propozycję taką uzyskamy m. in. na stronie internetowej ING Banku Śląskiego. Z kolei zakłady ubezpieczeń proponują ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, które łączy inwestycję z ochroną ubezpieczeniową (najczęściej za dopłatą).

DFE przypominają nico działanie rachunków maklerskich, są zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (te same, które jeszcze zarządzają II filarem OFE) i to PTE opracowuje strategię inwestycyjną. Klient może decydować jedynie w zakresie wybrania portfela modelowego. Ryzyko jakie jesteśmy w stanie przyjąć daje szanse na wyższy zysk w przyszłości, niż na stabilnych instrumentach (obligacje, konta oszczędnościowe) i nie jest tu wymagana wiedza specjalistyczna.

Domy maklerskie proponują rachunki maklerskie, w których to sami zarządzamy portfelem. Cena obsługi i koszty prowadzenia kont są tu bardzo niewielkie – to zaleta tej formy oszczędzania. Sami decydujemy tu o inwestycjach, mamy wpływ na nasze pieniądze, ale wymagana jest ku dobrej strategii wiedza finansowa, głównie o giełdzie. Mniejsze ryzyko niesie inwestycja w obligacje czy też certyfikaty strukturyzowane.

TFI, czyli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują fundusze inwestycyjne otwarte. Posiadanie produktu, poziomy ryzyka i opłaty są różne, w zależności od formy IKZE na jaką postawimy. To, na jaką formę pomnażania kapitału się zdecydować zależy od wielu czynników, w tym wieku inwestora – im wcześniej zaczniemy, tym większe mamy szanse na godne życie na starość. Bliżej emerytury można postawić na bezpieczne konta oszczędnościowe i inne, nie narażające nas na zbytnie ryzyko utraty kapitału. IKZE ma być naszym zapleczem finansowym na przyszłość.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2018
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2018
Kredyty hipoteczne kalkulator kalkulator 2018
Kredyty samochodowe kalkulator kalkulator 2018

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Gdańska, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających na rynku lokalnym. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!