Kawalerki będą większe? Projekt zmian dla określenia minimalnej powierzchni użytkowej lokali

Wzmożone zapotrzebowanie na mieszkania oraz prace nad budową nowych mieszkań w ramach programu rządowego, ale i zmiany gospodarcze spowodowały, że obowiązujące od lat przepisy budowlane nie sprawdzają się. Mieszkania kupowane są przez inwestorów na np. wynajem, młode małżeństwa zaczynające samodzielne życie, dla studentów. Na początek zwykle wystarczają te mniejsze. I tu zaświeciło się zielone światło – kawalerki mają być od nowego roku większe, a zmiany zniosą również pewne stosowane od lat narzucane nam wszystkim projekty poszczególnych wnętrz i możliwości ich adaptacji i modernizacji. Nabywcy będą mogli dokonywać przeróbek (choć zgoda na większość z nich będzie nadal wymagana), a projektanci będą mogli tak projektować i aranżować przestrzeń, by była funkcjonalna i wygodna nawet w kawalerkach.

Obecnie minimalna wielkość kawalerki może wynosić 24,1 metrów kwadratowych. Od nowego roku, dzięki projektom Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa minimalna powierzchnia zostanie zwiększona do 25 metrów kwadratowych. Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jest dostosowanie przestarzałych przepisów do obecnych czasów. Dzięki zmianom deweloperzy będą mieć większe możliwości przy opracowywaniu decyzji i planów architektonicznych. Sztywne reguły ograniczające projektantów do tej pory nie pozwalały na dowolne rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń.

Po zmianach już nie będzie przymusu instalacji i podłączeń w konkretnych pomieszczeniach (np. przyłącze do pralki zwykle było w łazience, niewielkiej najczęściej w kawalerkach). Niezgodne z przepisami dotąd obowiązującymi jest umieszczanie kuchennych aneksów w pokoju, co zwykle ma miejsce w nowoczesnym budownictwie. Nowelizacja poza zwiększeniem powierzchni kawalerki ma znosić limity wielkości poszczególnych pomieszczeń, co z kolei da większe możliwości przy projektowaniu mieszkań i ich dostosowanie do oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Zmiany dotyczyć mają poza tym odległości od lasu, w jakiej może powstać budynek. Obecnie ta odległość to 12 metrów, od nowego roku jedynie 8 metrów. Modyfikacja wprowadza też nowe zasady wyznaczania miejsc postojowych i garaży. Miejsca parkingowe zostaną poszerzone do 2,5 metra (obecnie 2,3m) i obejmie ona nie tylko miejsca osiedlowe, ale i inne, np. te przy marketach. Osobom niepełnosprawnym umożliwione zostanie parkowanie tuż przy budynku – dzisiaj obowiązują odległości.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2022
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2022
Kredyty hipoteczne kalkulator 2022
Kredyty samochodowe kalkulator 2022

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!