Kredyt czy leasing? 6 punktów, na które musisz zwrócić uwagę

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorstwa: zaciągnięcie kredytu czy wzięcie środka trwałego w leasing? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co ma być przedmiotem rzekomego leasingu czy kredytu. Decydując się na jeden z dwóch wariantów, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji:

1. Opinia, że leasing wychodzi drożej niż kredyt jest nie do końca prawdziwy: wszystko zależy od marży bankowej jednej i drugiej usługi oraz od naszej indywidualnej zdolności kredytowej. Często okazuje się, że kredyt w istocie jest droższą spośród dwóch opcji.

2. Korzyści podatkowe odnoszone przy leasingu operacyjnym nowych środków trwałych są większe, aniżeli przy ich kredytowaniu. Przy używanych środkach trwałych lepszą „tarczę podatkową” mamy kredytując lub stosując leasing kapitałowy niż leasing operacyjny.

3. Uzyskanie leasingu na środki trwałe o łatwej zbywalności (samochody, maszyny, itp.) jest o wiele bardziej realne niż w przypadku kredytu. Z drugiej jednak strony przedmioty nietypowe lub o znacznej wartości (np. hala chłodnicza) będzie możliwa do sfinansowania jedynie kredytem.

4. Leasing, w przeciwieństwie do kredytu, nie obciąża zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że firma z pozytywną historią kredytową (której leasing nie tworzy) może starać się w późniejszym czasie o kredyty na atrakcyjniejszych warunkach.

5. W przypadku opóźnienia płatności kredytu o wiele łatwiej zawrzeć ugodę, ponadto zwracamy tylko i wyłącznie dług, a nie środek trwały. Przy leasingu wystarczy, że leasingodawca wypowie nam umowę leasingu – w tym przypadku tak pieniądze, jak i środek trwały przepadają.

6. Przy kredycie możliwe jest jego szybsze spłacenie, co oznacza szybsze wejście w posiadanie środka trwałego. W leasingu wykup środka trwałego przed czasem jest skutecznie ograniczony chociażby ogólnymi przepisami podatkowymi.

Podsumowując: wszystko zależy od finansowanego środka trwałego. O ile leasing w przypadku nowego samochodu firmowego to najkorzystniejsze z dostępnych rozwiązań, o tyle nieruchomości czy grunty pod inwestycje firmowe uda się sfinansować praktycznie tylko i wyłącznie w przypadku kredytu.

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!