Oszczędzanie, czyli ile i jak długo odkładać?

Oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków, większość z nas nie posiada pieniędzy odłożonych na czarną godzinę, przez co w razie nieprzewidzianych wydatków jesteśmy zmuszeni się zadłużyć. Wiele osób tłumaczy, że nie może pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy ze względu na niskie zarobki, inni nie potrafią efektywnie zarządzać swoim budżetem, nie są to jednak przeszkody nie do pokonania. Prawda jest taka, że oszczędzać warto zawsze i to niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie odkładać miesięcznie 10, 100 czy 1000 złotych. W tym wypadku najważniejszą kwestią jest systematyczność.

Oszczędzanie długoterminowe

Podejmując decyzję o oszczędzaniu pieniędzy, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie przeanalizować swoje wydatki, następnie musimy ustalić cel, który zmotywuje nas do działania. Ponieważ oszczędzanie to nawyk, nie warto zrażać się po pierwszej nieudanej próbie, trzeba być konsekwentnym w swoim postanowieniu i uparcie dążyć do wyznaczonego celu. Chociaż oszczędzanie długoterminowe zniechęca, bo trudno wyobrazić sobie swoje życie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, to bez wątpienia warto odkładać na przyszłość. W tym wypadku dobrze sprawdzą się konta oszczędnościowe albo emerytalne, instytucje bankowe mają do zaoferowania różnego rodzaju produkty finansowe, które można dopasować do swoich potrzeb.

Zrezygnuj z jednego codziennego wydatku

Po dokładnej analizie budżetu, warto zrezygnować z jednego codziennego wydatku, dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w naszej kieszeni, które będziemy mogli odłożyć. Czasami wystarczy zrezygnować z zakupu kawy w drodze do pracy, czy obiadów, w końcu posiłki możemy przygotować sami, wyjdzie nie tylko taniej, ale na pewno będą zdrowsze. Suma niby niewielka, jednak odkładana regularnie umożliwi nam zgromadzenie większych pieniędzy.

Rzuć nałogi

Podczas szukania oszczędności w codziennym życiu, pomyślnym również o swoich nałogach. Jeżeli palimy papierosy codziennie, z pewnością wydajemy na nie bardzo dużo pieniędzy, które można byłoby przecież odłożyć. Rzucanie takiego nałogu nie jest łatwym zadaniem, jednak warto rozważyć taką możliwość zarówno dla swojego zdrowia, jak i portfela.

Zbędne rachunki

Może wykupiłeś dodatkowy pakiet telewizyjny, a w ogólnie nie oglądasz zawartych w nim programów? Nadal korzystasz z konta bankowego, za które musisz miesięcznie uiścić opłatę w wysokości 5 złotych, mimo, że obecnie większość banków oferuje takie usługi zupełnie za darmo? Czasami tak bardzo przywiązujemy się do dostarczycieli określonych usług, że nie myślimy o zmianie oferty, nawet jak konkurencja oferuje lepsze warunki – czas najwyższy to zmienić.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2020
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2020
Kredyty hipoteczne kalkulator kalkulator 2020
Kredyty samochodowe kalkulator kalkulator 2020

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Gdańska, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających na rynku lokalnym. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!