Wszystko o kredycie konsumenckim

Pożyczając pieniądze w banku mamy do czynienia z pożyczką bądź kredytem konsumenckim. O ile dla przeciętnego konsumenta różnice nie są odczuwalne, to w praktyce oba produkty się różnią i to znacznie. Należy zaznaczyć, że kredyt konsumencki narzuca na bank pewne obowiązki i daje szereg praw klientom korzystającym z kredytu. Istotą kredytu konsumenckiego jest to, że może być on udzielony wyłącznie konsumentom, jego wartość nie może przekroczyć 255.550 zł (bądź równowartości tej kwoty w walucie obcej), a formę i zasady udzielania tegoż kredytu określono ustawowo w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zatem kredytem tego typu jest każdy niemalże kredyt gotówkowy, ratalny, przyznany limit na karcie kredytowej, pożyczka pozabankowa, o ile udzielone są osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, chyba że kwota kredytu przekracza ustalony limit. Nie naznaczona została kwota minimalna zobowiązania.
Ustawa obowiązująca od 18 grudnia 2011 r. określa precyzyjnie prawa kredytobiorcy.

Osoba zaciągająca to zobowiązanie ma przede wszystkim prawo do rzetelnej reklamy, tj. bank i instytucja udzielająca kredytów ma obowiązek podania w niej wszelkich informacji, także dotyczących RRSO (w tym ukrytych kosztów kredytu) wraz z reprezentatywnym przykładem.

Pożyczkobiorca ma prawo żądania formularza informacyjnego i pełnej, bezpłatnej informacji o kredycie. Dodatkowo doradca musi wyjaśnić wszelkie kwestie i niezrozumiałe dla klienta zapisy umowy.
Kredytobiorca może nadpłacić lub spłacić kredyt w całości przed wyznaczonym terminem. Nieliczne banki zastrzegają możliwość pobierania prowizji za takie spłaty, choć maksymalne wysokości tych opłat są oznaczone w ustawie. O zamiarze spłaty nie trzeba wcześniej informować kredytodawcy.

Ważne, że przewidziany jest czas odstąpienia od umowy kredytowej. Klient ma 14 dni na rozmyślenie się. Termin biegnie od momentu podpisania umowy kredytowej. Rezygnując z kredytu nie trzeba podawać przyczyny takiej decyzji. Jeszcze jednym przywilejem jest możliwość uzyskania harmonogramu spłaty kredytu. Zwykle ten pierwotny ulega zniszczeniu lub zagubieniu. Klient może zwrócić się o wydanie harmonogramu i otrzyma go bezpłatnie.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2022
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2022
Kredyty hipoteczne kalkulator 2022
Kredyty samochodowe kalkulator 2022

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!