Gromadzenie oszczędności nie należy do mocnych stron Polaków. Chociaż niektórzy tłumaczą, że nie mogą oszczędzać ze względu na niskie zarobki, to prawda jest taka, że nie potrafimy systematycznie odkładać pieniędzy i przyzwyczailiśmy się do życia na kredytach. Tymczasem wysokość przyszłych emerytur pozostawia wiele do życzenia, tak więc należy budować zaplecze finansowe, jeżeli po zakończeniu pracy zawodowej chcemy żyć na podobnym poziomie.
Od czego zacząć?
Oszczędzanie należy rozpocząć od ustalenia kwoty, którą będziemy w stanie odłożyć. Nie można będzie tego zrobić bez dokładnego przeanalizowania wydatków. Zarządzanie domowym budżetem jest kluczowe, trzeba wiedzieć na co oraz ile pieniędzy wydajemy. Warto też oddzielić prawdziwe potrzeby od swoich zachcianek. Być może po takiej analizie znajdziemy wydatki, których moglibyśmy uniknąć, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odłożyć na czarną godzinę. Decydując się na oszczędzanie, na pewno przyda nam się osobne konto bankowe, na którym będziemy mogli gromadzić pieniądze. Dobrym rozwiązaniem na początek jest konto oszczędnościowe, wprawdzie w ten sposób nie uda nam się zarobić pieniędzy, ale jest to bezpieczne miejsce do gromadzenia gotówki.
Rezygnacja z jednego dziennego wydatku
Zastanówmy się, na co codziennie wydajemy pieniądze, które moglibyśmy zaoszczędzić. Być może jest to kubek kawy z ulubionej kawiarni, słodycze, które kupujemy po pracy, obiad, który równie dobrze moglibyśmy przyrządzić dzień wcześniej w domu. Gdy zrezygnujemy z jednego wydatku, na pewno uda nam się trochę zaoszczędzić, to pierwszy krok w budowani zaplecza finansowego.
Oszczędzać warto nawet niewielkie kwoty
Wiele osób tłumaczy, że nie odkłada pieniędzy, bo nie zarabia wystarczająco dużo. Może oszczędzanie 50 czy 100 złotych miesięcznie rzeczywiście nie robi wrażenia, ale patrząc na to z dłuższe perspektywy czasu, po jakimś czasie możemy uzbierać całkiem pokaźną sumę.
Inwestowanie
Kiedy już uda nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy, to powinniśmy zacząć je inwestować. Można zdecydować się na umieszczenie gotówki na lokatach, dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach będą również fundusze inwestycyjne albo kruszce. Dużo zależy od tego, jakie jesteśmy w stanie podjąć ryzyko oraz ile pieniędzy udało nam się zaoszczędzić.