Wybór mieszkania. 7 rzeczy, które się liczą

Wybranie wymarzonego mieszkania wcale nie jest sprawą łatwą. Można spokojnie to porównać do wyboru życiowego partnera; zapewne i z nim i z mieszkaniem zostaniemy… może nie na całe życie, ale z pewnością na wiele lat. To powód, dla którego decyzja nigdy nie jest prosta, zwłaszcza że zwykle odczuwamy dodatkową presję rozwiązania. W końcu mieszkanie to także kredyt, który pozostaje z nami na długo. Na co zazwyczaj zwracamy uwagę?

Miłość od pierwszego spojrzenia

W życiu zdarza się rzadko, a w przypadku mieszkania jeszcze rzadziej, co wcale nie oznacza, że to w ogóle niemożliwe. Bywają miłości od pierwszego wejrzenia i czasem wystarczy wejść do mieszkania, by poczuć, że to właśnie to. Nie daj się odwieść od zamiaru kupna, czasem intuicja to najlepszy doradca. Zawłaszcza, że im bardziej ci się podoba, tym mniej trzeba będzie wydać na remont.

Wnętrze

W przypadku ludzi to, co kryje wnętrze, ma niebagatelne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku mieszkań. Jeśli nie masz do czynienia z ideałem, zbadaj przynajmniej potencjał mieszkania. Zainteresuj się, które ściany będzie można wyburzyć i z jakich drzwi zrezygnować lub czy wspólnota wyrazi zgodę na dostawienie dodatkowej ścianki, lub zabudowę balkonu.

Ty jesteś najważniejszy

Czasem w życiu trzeba wykazać się odrobiną egoizmu, a w przypadku zakupu mieszkania to po prostu konieczność. Kompromisy nie popłacają. Lubisz duża przestrzeń? Nie kupuj ciasnej kawalerki, bo po prostu będziesz się męczyć. To twoje pierwsze mieszkanie i chcesz czuć się bezpiecznie? Wybierz coś na zamkniętym osiedlu. Zadbaj o to, co poprawia komfort: dużo światła i zieleń w pobliżu. Spisz dokładnie, z czego nie możesz zrezygnować: balkon, ogródek, park w pobliżu czy możliwość zainstalowania wanny. Szukaj tak długo, aż znajdziesz, bo inaczej będziesz mieć poczucie straty.

Doświadczenie, tego co już było

Każdy z ans ma za sobą jakieś doświadczenia, związane z mieszkaniem w takim czy innym miejscu. Warto wyciągać z nich wnioski. Pomyśl, co najbardziej przeszkadzało ci w poprzednich lokalach: może otwarta kuchnia i zapachy, które unosiły się w salonie, a może brak balkonu i możliwości spędzenia na nim letniego wieczoru? A może najbardziej tęskniłeś za długim wylegiwaniu się w wannie? Czerp z tych doświadczeń, tworząc wymagania dla idealnego mieszkania.

Otoczenie

Ty i mieszkanie to nie wszystko, bo nie mniej ważne jest to, co otacza twój wymarzony dom. W końcu nie będziesz siedzieć w czterech ścianach. Pomyśl, czy ważny jest dla ciebie gwar miasta, czy raczej otoczenie pełne zieleni. Nie zapominaj o praktycznych aspektach: sklep, przychodnia, szkołą, a przede wszystkim łatwy dostęp do komunikacji to najważniejsze elementy infrastruktury.

Przyszłość

Mieszkanie to zazwyczaj największy wydatek w naszym życiu. Dlatego warto pomyśleć perspektywicznie. To nic, że dziś jesteś singlem, któremu niewiele potrzeba do szczęścia. Za kilka lat być może zechcesz mieć kotka, a za jeszcze kilka partnera i dziecko. Nie warto inwestować w tu i teraz, a trzeba myśleć w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Pieniądze

Mówi się, że gdy w grę wchodzi prawdziwe uczucie, pieniądze nie mają żadnego znaczenia. W przypadku mieszkania ta zasada nie ma żadnego zastosowania. Pieniądze są ważne i to, czy cię stać na wymarzone lokum jest bardzo istotne. Tylko z mieszkaniem jest jak z księciem na białym koniu: czasem warto na niego poczekać, dozbierać pieniędzy i nie iść na kompromisy.

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!