4 zasady korzystania z karty kredytowej za darmo

Jeśli potrzebujemy szybko pieniędzy karta kredytowa może być świetną metodą na darmową pożyczkę. Należy pamiętać o kilku zasadach, by zminimalizować koszty i cieszyć się dodatkowymi środkami.
Karty kredytowe znalazły się w czołówce produktów bankowych. Polacy chętnie z nich korzystają, mniej lub bardziej rozsądnie. W 2016 roku w obiegu było prawie 6 milionów kart. O czym warto pamiętać, by nie płacić za jej użytkowanie, nawet robiąc z jej użyciem zakupy?

Spłata w terminie

Karty kredytowe oferują okres bezodsetkowy. Zatem jeśli uregulujemy dług przed upływem tego terminu, nie naliczone zostaną odsetki. Zwykle taki okres wynosi do 50-60 dni. To całkiem długo.

Miesięczne opłaty

Oprocentowanie kart kredytowych to tylko jeden z kosztów, z jakimi mogą liczyć się użytkownicy. Banki wprowadzają stałe opłaty za ich użytkowanie, niezależne od tego czy z karty korzystamy czy nie. Tego typu opłat można unikać dokonując określonej liczby płatności do wyznaczonego limitu – wszelkie opłaty powinny być przedstawione klientowi i zawarte w umowie karty kredytowej.
Wypłaty gotówki z limitu karty to niezbyt rozsądna operacja. Oprócz prowizji od wypłaty bank naliczał będzie odsetki od kwoty wykorzystanej w ten sposób od pierwszego dnia – tutaj okresu bezodsetkowego nie ma. A oprocentowanie jest dość wysokie.

Co z przelewami?

Przelewy internetowe z karty kredytowej też nie są uznawane przez banki jako transakcja bezgotówkowa. Podobnie jak w przypadku wypłaty z bankomatu tak i tutaj bank naliczy odsetki od pierwszego dnia a sam przelew spowoduje naliczenie prowizji.

Jak widać karta to dobrodziejstwo, ale i przekleństwo dla mniej zdyscyplinowanych użytkowników plastiku. Jeśli mamy kartę korzystajmy z niej w miarę możliwości rozsądnie, ograniczając wszelkie gotówkowe transakcje do minimum. Jeśli używać jej będziemy do płatności bezgotówkowych za towary czy usługi przez prawie dwa miesiące nie zapłacimy za jej użytkowanie nawet złotówki i takie rozwiązanie jest najlepsze – pozyskamy dodatkowe środki na dowolny cel bez ponoszenia opłat z tym związanych. Spłacając całość wykorzystanego limitu na czas, nie przekraczając dostępnych środków i nie nadużywając jej funkcji można spokojnie cieszyć się jej posiadaniem. Jak wszystkie produkty, tak i karty kredytowe są dla ludzi i celem ich jest (poza zarobkiem banku) ułatwianie nam życia.

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2018
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2018
Kredyty hipoteczne kalkulator kalkulator 2018
Kredyty samochodowe kalkulator kalkulator 2018

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Gdańska, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających na rynku lokalnym. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!