Revolut – Bank z UK oferuje bankowość 2.0! Sprawdź, czym jest ten najpopularniejszy FinTech

Revolut to jeden z najpilniejszych i zyskujący najszybciej uznanie FinTechów na świecie. Do niedawna była to jedynie firma finansowa, ale od 2018 roku jest to pełnoprawny bank ze wszystkimi tego przymiotami. Wiele osób zastanawia się, jak może korzystać z konta oferowanego z Wysp Brytyjskich, jak działa ta marka oraz jakie ma plusy i czy warto z niej skorzystać. W tym tekście przedstawiamy wszystkie odpowiedzi na te pytania oraz podpowiadamy, jak w praktyce działają poszczególne funkcjonalności Revoluta.

Czym jest Revolut?

Revolut to Brytyjski FinTech założony w 2015 roku. Marka ta od samego początku jest prowadzona z myślą o dostarczaniu usług bankowych i bankowości 2.0, czyli bankowość przyszłości. Rzeczywiście jest to firma działająca online która nie posiada placówek naziemnych tak jak inne tradycyjne banki, ale mająca za to idealną wręcz obsługę internetową, która zdecydowanie wyróżnia się na tle banków tradycyjnych. Sam Revolut w 2018 roku otrzymał licencję bankową i jest uważany za pełnoprawny bank. Oznacza to, że mając pieniądze na koncie w tym banku, są one chronione przez BFG — Bankowy Fundusz Gwarancyjny do sumy 100 000 euro. Sama marka oferuje otwarcie i prowadzanie konta bankowego w aplikacji mobilnej. Jest ona dostarczana na systemy Android i iOS. W aplikacji samodzielnie zarządzamy swoim kontem bankowym, możemy rozmawiać z doradcami banku na chacie lub uzyskać pomoc i skonfigurować wszystkie produkty bankowe, jakie posiadamy. Aby skorzystać z Revoluta należy mieć ukończone jedynie 18 lat oraz założyć konto przechodząc weryfikację tożsamości. Prowadzenie konta jest darmowe lub płatne w zależności od danej wybranej opcji.

Konto i karta

Podstawowym produktem Revoluta jest konto bankowe i karta płatnicza wydawana do niego. Samo konto zakłada się poprzez pobranie aplikacji na telefon oraz podanie numeru telefonu. Następnie potwierdzamy rejestrację na swoim e-mailu, a samo konto jest aktywne nawet w ciągu kilku minut. Posiada ono jednak limity i ograniczenia. Aby uzyskać pełnoprawny dostęp do naszego, konta należy przejść weryfikację tożsamości. Polega ona na przesłaniu w aplikacji zdjęcia obu stron naszego dowodu osobistego oraz wykonaniu selfie. Weryfikacja przeprowadzana jest przez doradców banku zdalnie i trwa jedynie kilka minut. Gdy potwierdzimy naszą tożsamość, otrzymujemy konto bankowe oraz możemy z niego zacząć korzystać (sprawdź ranking kont osobistych na ranking.co.pl).

Rachunek, który otrzymujemy to podstawowy rachunek w Wielkiej Brytanii prowadzony w Funtach Brytyjskich. W Polsce otrzymujemy również polski rachunek rozliczony w złotówkach, na który możemy wpłacać polskie złote. Oznacza to, że do dyspozycji na samym początku mamy już dwa konta w GBP i PLN, z których możemy korzystać dowolnie. Oba konta posiadają swój indywidualny numer IBAN. Oznacza to, że podając go np. pracodawcy czy znajomym, możemy otrzymać na nie przelewy — lub sami wpłacać pieniądze na poczcie i w taki sposób doładowywać konto bankowe. Samo konto umożliwia wysyłanie też przelewów zwykłych i ekspresowych.

Do wydania pieniędzy z konta używać będziemy karty płatniczej. Jest to jeden z flagowych elementów Revoluta. Karta wydawana jest przez Visa lub MasterCard i jest akceptowana na całym świecie. Jest to rewolucyjna karta wielowalutowa, która jest jedyną tego typu kartą na rynku. Sama karta posiada wypukły druk i umożliwia płatności na chip oraz zbliżeniowo. Do konta możemy otrzymać 2,3 czy wiele kart co znacznie ułatwia korzystanie z konta, gdy uszkodzimy kartę lub zużyje się pierwsza z nich. Karta sama dostosowuje płatności do lokalnej waluty, dzięki czemu nie musimy wymieniać środków, a bank zrobi to za nas po najniższym możliwym kursie i ureguluje rachunek w takiej walucie, w jakiej wymagana jest płatność. Do dyspozycji mamy wszystkie najpopularniejsze — i również te mniej popularne waluty. Kartą możemy płacić wszędzie, gdzie akceptowane są płatności bezgotówkowe oraz możemy wypłacać pieniądze z bankomatu.

Konto Revolut może być darmowe lub płatne. Darmowe konto posiada podstawowe funkcjonalności konta bankowego oraz limit 800 zł wypłat gotówkowych, po którym następuje 2% opłat od wypłaty środków gotówkowych w bankomatach. Do wyboru mamy również dwa palny premium w cenie 29,99 zł i 49,99 zł. Pierwszy tańszy plan premium rozwija konto do praktycznie maksymalnych funkcji w każdym elemencie. Bez prowizji będziemy mogli zatem wpłacić aż 1600 złotych miesięcznie w bankomacie. Otrzymamy też możliwość dostania dwóch dodatkowych kart płatniczych np. złotej lub srebrnej za darmo. Otrzymamy też darmowe wejście do poczekalni premium na lotniskach, ubezpieczenie medyczne za granicą, ubezpieczenie bagażu i lotu czy darmowe jednorazowe karty wirtualne. Drugi plan premium nakierowany jest na ponadprzeciętne usługi. Otrzymany w nim np. darmową kartę metalową czy dostęp do krypowalut i darmową wypłatę środków bankomatu do 3000 złotych.

Kantor z kursami międzybankowymi

Jednym z największych plusów oraz jedną z najkorzystniejszych opcji Revoluta jest kantor wnętrz kotna. Jest to kantor, którego nie spotkamy w żadnym banku tradycyjnym. Oferuje on wymianę walut po kursie międzybankowym — bez spreadu. Oznacza to, że możemy wymienić złote na euro po kursie 4,95 i za chwile z powrotem sprzedać — wymienić je na złote również kursie 4,95 – bez jakiejkolwiek prowizji czy opłat. Jest to ewenement, gdyż banki i kantory pobierają spread w wysokości co najmniej kilku groszy, a często jest to kilkanaście do kilkudziesięciu groszy. Waluty możemy kupować elastycznie, dowolnie oraz przetrzymywać je na naszych rachunkach w aplikacji bankowej. Oznacza to, że możemy wymienić waluty w najkorzystniejszym kursie, jaki istnieje.

Dlaczego warto korzystać z Revoluta?

Z Revoluta warto korzystać z kilku powodów. Pierwszym nich jest fakt, iż jest to bank oraz oferuje taki sam poziom bezpieczeństwa jak banki tradycyjne stacjonarne w Polsce. Założenia konta jest bardzo proste i szybkie. Obsługa konta bankowego w aplikacji jest niezwykle prosta i intuicyjna. Możemy również przyjąć przelewy i płatności na nasz indywidualny numer konta bankowego. Samo korzystanie z karty jest również niezwykle proste. Bezgotówkowo możemy płacić na całym świecie w dowolnej walucie automatycznie, nie martwiąc się o przewalutowanie, które następuje samoczynnie i po najlepszym możliwym kursie. Możemy też wypłacać je z bankomatu, wysyłać przelewy krajowe i międzynarodowe czy korzystać z konta tak samo jak z konta w tradycyjnym banku. Cała obsługa konta w aplikacji internetowo jest błyskawiczna i niezwykle komfortowa. Revolut posiada również dużo więcej funkcji dodatkowych takich jak np. szybki rachunek maklerski bez prowizji czy wbudowane ubezpieczenie zdrowotne itp. które nie są oferowane przez banki w Polsce.

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!