Kary za wyłudzanie odszkodowań z ubezpieczeń

Polacy coraz chętniej zabezpieczają siebie i swoje mienie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ciekawe polisy, które odpowiednio dobrane mogą zapewnić bezpieczeństwo nam, ale i naszym rodzinom. Jednak wzrost zainteresowania ochroną i możliwość uzyskania odszkodowania niosą dla wielu pokusę – wyłudzania odszkodowań.

Firmy ubezpieczeniowe mają swoje metody pozwalające wykrywać takie działania i mimo, że nie lubią się chwalić danymi na ten temat można wnioskować, że sytuacja z roku na rok ulega poprawie. Głównie jeśli chodzi o oszustwa ubezpieczeniowe. W raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń zostało opublikowane potwierdzenie, że liczba czynów niedozwolonych w branży ubezpieczeń spada. W 2016 roku miało miejsce 738 przypadków usiłowania czy wyłudzeń odszkodowań z polis na życie i 9515 zdarzeń związanych z oszustwami z ubezpieczeń majątkowych i osobowych. To kilkadziesiąt punktów procentowych mniej niż w roku 2015. Niestety wzrasta wartość wyłudzeń. Głównie wiąże się to z suma ubezpieczenia, na jakie decydują się Polacy, a ta wzrasta.

Tego typu oszustwa nie są jednak opłacalne. 18 czy 20 tysięcy złotych to nie majątek, ale pozwala zrealizować marzenia (wycieczka, remont czy nowsze auto). Należy jednak pamiętać, że za oszustwo ubezpieczeniowe można trafić nawet do więzienia (kara wynosi nawet 5 lat więzienia).

Oszustwem jest celowe doprowadzenie do zdarzenia, które rości prawo do odszkodowania. Zdarzeniem jest np. celowe spowodowanie wypadku, podpalenie domu czy mieszkania, zalanie itd. Sprawca przestępstwa może być nie tylko sam ubezpieczony, ale i osoba która mu pomogła w symulacji. Niezależnie od tego, czy została wypłacona jakakolwiek kwota z polisy czy też nie oszustwo ubezpieczeniowe powstaje i trzeba będzie za swoje działania odpowiadać przed sądem. Jedyna metoda na uniknięcie kary jest tzw. instytucja czynnego żalu – polega na dobrowolnym przyznaniu się do oszustwa przed wypłatą odszkodowania i wszczęciem postępowania karnego.

Za wyłudzenie kara bywa surowsza i grozi za to nawet 8 lat pozbawienia wolności. Następuje ono nie tylko w chwili umyślnego doprowadzenia do zdarzenia ale i przez upozorowanie takiegoż w celu wyłudzenia odszkodowania. Ma to miejsce np. w sytuacji upozorowania włamania do domu/mieszkania bądź udawania poszkodowanego w wypadku, którego nie było. To karane jest bardziej surowo. Czy zatem jest to warte ryzyka?

To też może Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe kalkulator 2018
Kredyty konsolidacyjne kalkulator 2018
Kredyty hipoteczne kalkulator kalkulator 2018
Kredyty samochodowe kalkulator kalkulator 2018

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Gdańska, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających na rynku lokalnym. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!