Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

O zdolności kredytowej możemy przeczytać w ustawie z dnia 29. sierpnia 1997 roku o Prawie Bankowym (Dz. U. z 2018 poz. 2187), która mówi nam, że zdolność kredytowa to „zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Mówiąc prościej jest to analiza instytucji finansowej, takiej jak bank, która sprawdza, czy rzeczywiście będziesz w stanie przyjąć na siebie taki rodzaj zobowiązania i czy zgodnie z umową uda ci się spłacić je w terminie.

Analiza ta składa się z dwóch części

analizy jakościowej
analizy ilościowej

Analiza jakościowa skupia się wokół wszystkich zagadnień dotyczących czynników, jakie potencjalnie mogą wpłynąć na Twój stan finansowy. Sprawdzany jest na przykład stan cywilny, staż pracy, wykształcenie, czy ilość osób, jaką masz na utrzymaniu. Natomiast analiza ilościowa to nic innego jak dokładne przeanalizowanie twoich miesięcznych dochodów, przychodów, czy innych zadłużeń, jakie obecnie spłacasz.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Jest wiele naprawdę ważnych czynników wpływających na zdolność kredytową i jego przyznanie. Wszystkie te czynniki mają również wpływ na wyniki analizy jakościowej i ilościowej. Są to między innymi:

Aktualne zobowiązania finansowe

Dla podmiotu wydającego orzeczenie o pożyczce / kredycie najważniejszym aspektem jest to, czy obecnie spłacasz jakiś kredyt / pożyczkę. Przeanalizowane zostanie również to ile pozostało ci do całkowitej jej spłaty i jaka jest wysokość rat.

Wysokość dochodów

Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujący o Twojej zdolności kredytowej (sprawdź zdolność kredytową online). Pozwoli on instytucji finansowej na pozyskanie wglądu do Twojej ogólnej sytuacji finansowej.

Regularność i źródło pozyskiwania dochodów
Bank bardzo dokładnie sprawdzi również nie tylko wysokość twoich dochodów, ale również to, jak regularnie wpływają na konto i skąd pochodzą. Dodatkowo bardzo istotnym czynnikiem jest rozkład dochodowy na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Każda osoba planująca zaciągnięcie kredytu lub pożyczki powinna w pierwszej kolejności sama sprawdzić wszystkie te zależności. Czasami zdarza się, że zapomnieliśmy o jakiejś pożyczce, karcie kredytowej lub danie nie zostały jeszcze właściwie zaktualizowane. Unikniemy w ten sposób bardzo przykrych niespodzianek.

Banki.co.pl to internetowa porównywarka usług bankowych dla klientów indywidualnych i firm z Trójmiasta, zawierająca oficjalne prezentacje instytucji finansowych działających w województwie pomorskim. Dzięki częstym aktualizacjom oraz dostępowi do najnowszych ofert banków komercyjnych i banków internetowych, możemy przedstawić w formie zestawień najlepsze i najtańsze kredyty hipoteczne (zakup mieszkania, na zakup domu, na zakup ziemi, refinansowe, kredyt konsolidacyjne), kredyty gotówkowe (bez poręczycieli, na oświadczenie, bez zaświadczeń o dochodach, na dowolny cel), kredyty samochodowe (na nowe i używane samochody, na pojazdy krajowe i sprowadzone z UE), pożyczki hipoteczne (pod zastaw mieszkania lub domu), pożyczki gotówkowe (bez BIK, BIG, US, ZUS, chwilówki przez telefon, internet lub u klienta w domu), konta osobiste (konta rozliczeniowe, wspólne, oszczędnościowe), lokaty bankowe (krótkoterminowe, wieloletnie, z gwarancją BFG), firmy leasingowe (leasing pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i informatycznego). Nasze usługi są bezpłatne, nie przetwarzamy danych osobowych – obowiązuje polityka prywatności zgodnie z formularzami kontaktowymi wybranych instytucji finansowych (szczegóły w formularzach kontaktowych i wnioskach). Obszar działania to Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot – Zapraszamy!